V Libanonu zadrželi organizátora Beirut Pride. Festival menšin ho donutili zrušit

Outlet: Irozhlas / Editor: Unspecified / Language: Czech / Date of publication: 16 May 2018 / Estimated reading time: 1 minute, 15 seconds.


Organizátora libanonské akce Beirut Pride, která se zaměřuje na život lidí jiné než heterosexuální orientace (LGBT), zadržela v noci na středu libanonská policie. Propustila ho poté, co slíbil, že akci, která už začala, zruší. Informovala o tom agentura Reuters.

Libanon se loni stal první arabskou zemí, kde se konala týdenní akce věnovaná sexuálním menšinám. Oficiální zahájení Beirut Pride nicméně bylo už tehdy z bezpečnostních důvodů a kvůli výhrůžkám organizátorům zrušeno.

Letošní akce začala 12. května a měla pokračovat do 20. května.

Libanon je považován za jednu ze společensky nejliberálnějších arabských zemí, ale LGBT komunita uvádí, že stále čelí diskriminaci.

'Podněcování k nemorálnímu chování'

V prohlášení na webu Beirut Pride organizátor Hádí Damien napsal, že ho policie zadržela při veřejném čtení divadelní hry a následně odvezla na stanici a vyslýchala. Tam organizátor strážníkům musel slíbit, že výměnou za své propuštění akci zruší.

Libanonské ministerstvo vnitra se k případu nevyjádřilo.

Damien uvedl, že by byl vyšetřován kvůli „podněcování k nemorálnímu chování a narušování morálky veřejnosti“, kdyby úřadům neslíbil, že akci Beirut Pride ukončí. Učinil tak po konzultaci s právníkem.

Libanonský zákon zakazuje blíže nespecifikovaný „nepřirozený“ pohlavní styk, což bylo v minulosti použito ke kriminalizaci homosexuálního styku. Loni jeden libanonský soud rozhodl, že sexuální styk lidí stejného pohlaví není proti přírodě. Rozhodnutí uvitali aktivisté za lidská práva.

Damien rovněž uvedl, že policie měla program události v arabštině, který dění značně zkresloval a který příslušníky sexuálních menšin označoval nelichotivými výrazy.


BEIRUT PRIDE POZNÁMKY:

1. Bejrút Pride nebyl zrušen. Probíhají pozastavené činnosti a jeho projekty a iniciativy pokračují podle plánu. Program, který nepotřebuje hrdiny, kteří mají být implementováni.

2. Události Bejrút Pride byly pozastaveny na základě rozhodnutí generálního prokurátora Bejrútu, nezávisle na dohodě, souhlasu nebo odmítnutí Hadi Damiena. Rozhodnutí o pozastavení událostí bylo účinné, pokud byl Hadi Damien zadržen nebo propuštěn. Slib, který měl podepsat, byl pro něj, aby potvrdil rozhodnutí generálního prokurátora. Na vypnutí se neodhlásil. Úplný popis zadržení naleznete v článku the Statement about the Suspension of Beirut Pride Events – 14 May 2018.

3. Minulý rok v roce 2017 nebyla zrušena rally.